Answer:28.8 m
Explanation:
length of arc=theta/360 x 2 x π x radius
Length of arc=150/360 x 2 x3.14x11
length of arc=(150x2x3.14x11) ➗ 360
Length of arc =10362 ➗ 360
Length of arc =28.8
7.8m questions
10.5m answers