Answer:
Total cash collections in February are $133600
Step-by-step explanation:
The collections in the month of February will include 20% of sales made in February in account for cash sales.
Cash sales = 140000 * 0.2 = $28000
Thus, Credit sales for February are = 140000 - 28000 = $112000
Out of these credit sales made in February, 60% will be collected in February. Thus, credit sales made in February that will be collected in February are,
February collections from February credit sales = 112000 * 0.6 = $67200
Total cash collections in February from February sales = 67200 + 28000
Total cash collections in February from February sales = $95200
In addition, out of the credit sales made in January, 40% will be collected in February.
Collection from January sales in February = 120000 * 0.8 * 0.4 = $38400
Total collections in February = 38400 + 95200 = $133600