Answer:
The percentage increase is 33.3%
Explanation:
In this question, we are concerned with calculating the percentage increase in the price of the sauce in the question.
Firstly, initially they were selling 16 ounce for $6. Thus, the price of just an ounce would be 6/16 = $0.375 per ounce
Now, after running out, it became 12 ounce for $6. Thus, the unit price would now be 6/12 = $0.5 per ounce
The percentage increase in price can be calculated using the formula;
(new price- old price)/old price * 100%
We have calculated the old price to be $0.375 per ounce and the new price to be $0.5 per ounce
We plug these values to get;
(0.5-0.375)/0.375 * 100%
= 0.125/0.375 * 100%
= 33.33%
To the nearest tenth of a percent, the percentage increase is 33.3-%