121k views
2 votes
Bottiglia Ristorante Italiano sells 16-ounce to-go containers of pasta sauce for $6 for people to use during stay-at-home orders. However, they ran out of 16-ounce containers and now only give 12 ounces of sauce but they charge the same price! By what percent did the price of the sauce increase? Express your answer to the nearest tenth of a percent.

1 Answer

6 votes

Answer:

The percentage increase is 33.3%

Explanation:

In this question, we are concerned with calculating the percentage increase in the price of the sauce in the question.

Firstly, initially they were selling 16 ounce for $6. Thus, the price of just an ounce would be 6/16 = $0.375 per ounce

Now, after running out, it became 12 ounce for $6. Thus, the unit price would now be 6/12 = $0.5 per ounce

The percentage increase in price can be calculated using the formula;

(new price- old price)/old price * 100%

We have calculated the old price to be $0.375 per ounce and the new price to be $0.5 per ounce

We plug these values to get;

(0.5-0.375)/0.375 * 100%

= 0.125/0.375 * 100%

= 33.33%

To the nearest tenth of a percent, the percentage increase is 33.3-%

User SugaKookie
by
5.1k points