Answer: C
14.75g
Explanation:
Given that the half life time = 60.5s
Let No = initial mass = 59g
N = decayed mass
At time t = 0, No = 59g
At time t = 60.5s,
N = No/2 = 59/2
= 29.5g
At time t = 121
N = 29.5/2 = 14.75g
Therefore N = 14.75g
7.8m questions
10.4m answers