5.327%
In this question, you asked the probability of "rain" in either "Spring" or "Fall". Since the condition for the time is 2, you need to sum the event. The total event of rain would be 7+6= 13. The total event of no rain would be 115+116= 231
The chance of rain would be: 13/ (231+13) *100% = 5.327%
Explanation: