196k views
2 votes
Calculate the moles of carbon if the mass is 1000g

User Fricke
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Step-by-step explanation:

12g of carbon=1 mole

1000g=1/12*1000

=83.3moles

User NickAbbey
by
7.2k points