Answer:
11.4%
Step-by-step explanation:
Return on equity = Net income ÷ Average stockholder equity
$320÷ $2,796.5
=11.4%
Average stockholders’ equity ($3,219 + $2,374)/2
=$5,493/2
= $2,796.5
Therefore the return on equity is 11.4%
7.8m questions
10.5m answers