137k views
4 votes
Which ones are unit rates

1. 15ft/1minutes
2.60 miles per hour
3.$12/2hours
4.6 bottles for 10 dollers
5. $23/1 hour
6. 40 pages in 3 ays

1 Answer

1 vote

The correct answer would have to be 1 and 5 because unit means 1 so it has to be over 1.

User Keval Patel
by
4.8k points