12.7k views
3 votes
Marla's breakfast was 525 calories. This was 35% of her total calories for the day. How many calories did she have that day?

User Schouk
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1500

Explanation:

525 is 35% of x, and we want to find x! (or, 100% of x)

So.

We set up an equation:

525 = 0.35x

How do we get to:

smth = 1.00x?

We divide both sides of the equation by 35, so it looks like this:

15 = 0.01x

And then we multiply both sides of the equation by 100, so it looks like this!

1500 = x

which means that Marla consumed 1500 calories that day.

Hope that helps!

User Ofavre
by
7.8k points