1. Hayley and Sam have been school supply shopping and bought the same 1 point
individually priced items, just different amounts. Hayley bought 3 packs of
pencils and 5 notebooks for $16.47. Sam bought 1 pack of pencils and 4
notebooks for $8.99. How much did 1 notebook cost?
O
A. $1.50
B. $2.00
C. $2.56
D. $2.69
E. $2.99