Answer:
The area of a sector of a circle = 19.2325
Explanation:
Explanation:-
Given θ be the measure of angle and radius of circle
The area of a sector of a circle (see diagram)

Given the radius of circle 'r' = 7cm and given angle θ = 45°
The area of a sector of a circle

Use pi =3.14

A = 19.2325
Final answer:-
The area of a sector of a circle = 19.2325