157k views
22 votes
How many J of energy would you need in order to heat 252 grams of

iron from 305 K to 445 K?
S(Fe) = 0.450 J/g*K

1 Answer

8 votes

Answer:

16128 J

Step-by-step explanation:

Data:

  • m (mass) = 252 g
  • Ti (Temperature initial) = 305 K
  • Tf (Temperature final) = 445 K
  • c (specific heat) 0.450 J/g*K

Wanted:

  • q (heat) = ? J

Solution:

  • q = mCΔT
  • q = (256 g)(0.450 J/g*K) (445 K - 305 K)
  • q = (256 g)(0.450 J/g*K) (140 K)
  • q = 16128 J

Note:

The answer is not in a correct significant figure. So, make sure you have a correct significant figure.

User Ayushya
by
7.3k points