Answer: a) 7.57 g
b) 4.97 L
Step-by-step explanation:
To calculate the moles :

As
is the excess reagent,
is the limiting reagent and it limits the formation of product.
According to stoichiometry :
1 mole of
form = 3 moles of

Thus 0.074 moles of
will form =
of

Mass of

According to ideal gas equation:

P = pressure of gas = 1 atm (at STP)
V = Volume of gas = ?
n = number of moles = 0.222
R = gas constant =

T =temperature =



Thus the volume occupied by
is 4.97 L