52.5k views
3 votes
How many moles of C12H22O11C12H22O11are needed to prepare 2.50 L of 0.300 M solution?

1 Answer

4 votes

Answer:

0.75 mol

Step-by-step explanation:

concentration=mole/volume

c×v=n

volume=2.50l=2.50dm³

0.300×2.50=0.75mol

User Nirvana
by
7.1k points