214k views
1 vote
Use Gay-Lussac Law to solve. When the pressure of a balloon starts at 7.5 atm and the temperature surrounding the balloon goes from 65 C to 32 C, what would be the end pressure.

User Norrin Rad
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The answer to your question is 6.77 atm

Step-by-step explanation:

Data

Pressure 1 = P1 = 7.5 atm

Temperature 1 = T1 = 65°C

Pressure 2 = P2 = ?

Temperature 2 = T2 = 32°C

Process

-Use Gay-Lussac law to solve this problem

P1/T1 = P2/T2

-Solve for P2

P2 = P1T2 / T1

-Convert temperature to °K

T1 = 65 + 273 = 338°K

T2 = 32 + 273 = 305°K

-Substitution

P2 = (7.5 x 305) / 338

-Simplification

P2 = 2287.5 / 338

-Result

P2 = 6.77 atm

User Tws
by
7.6k points