44.1k views
0 votes
Calculate the molality of a solution prepared by dissolving 10.0 g of NaCl in 600g of
water.

User Fuzzybear
by
5.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.417 m

Step-by-step explanation:

In order to calculate the molality of a solution prepared by dissolving 10.0 g of NaCl in 600g of water, we need to follow a series of steps.

Step 1: Calculate the moles of NaCl (solute)

The molar mass of NaOH is 40.00 g/mol. The moles corresponding to 10.0 grams are:


10.0 g * (1mol)/(40.00g) = 0.250mol

Step 2: Convert the mass of water (solvent) to kilograms.

We will use the relation 1 kg = 1000 g.


600g * (1kg)/(1000g) = 0.600kg

Step 3: Calculate the molality of the solution

We use the definition of molality.


m = (moles\ of\ solute)/(kilograms\ of\ solvent) =(0.250mol)/(0.600kg) = 0.417 m

User Baldu
by
7.2k points