Answer:
0.3222 = 32.22% probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by more than 45 grams.
Explanation:
To solve this question, we need to understand the normal probability distribution and the central limit theorem.
Normal probability distribution
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation(which is the square root of the variance)
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Central Limit Theorem
The Central Limit Theorem estabilishes that, for a normally distributed random variable X, with mean
and standard deviation
, the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean
and standard deviation
.
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
In this problem, we have that:

Probability if differs by more than 45 grams?
Less than 3366-45 = 3321 or more than 3366+45 = 3411. Since the normal distribution is symmetric, these probabilities are equal. So we find one of them, and multiply by them.
Less than 3321.
pvalue of Z when X = 3321. So

By the Central Limit Theorem



has a pvalue of 0.1611
2*0.1611 = 0.3222
0.3222 = 32.22% probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by more than 45 grams.