230k views
0 votes
Diet cola was on sale last week. It cost $10 for every four pack of diet cola. How much do two packs of diet cola cost?

User Apchester
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is $5.

Explanation:

$10 divided by 2 packs = $5

OR

$10 divided by 4 to get the per pack price which is $2.50 each

Then multiply $2.50 times 2 packs = $5

Hope this helps!!

User Jeff Winkworth
by
5.1k points