Answer:
Pressure,

Explanation:
Given that,
Force exerted by woman on the floor, F = 130 pounds = 578.26 N
Radius of her heels, r = 0.25 inches = 0.00635 m
We need to find the pressure exerted by woman on the floor. We know that pressure exerted by an object is equal to the force acting per unit area. So,

So, the pressure exerted by the woman on the floor is
.