215k views
3 votes
3. The annual per capita consumption of fresh bananas in the United States can be approximated by a normal distribution, with a mean of 10.4 pounds and a standard deviation of 3 pounds. What is the largest annual per capita consumption of bananas that can be in the bottom 5 % of consumption

User Adoni
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The largest annual per capita consumption of bananas in the bottom 5% of consumption is 5.465 lb

Explanation:

Given

μ = Mean = 10.4 lb

σ = Standard deviation = 3 lb

Using a confidence level of 90%,

We'll need to first determine the z value that correspond with bottom 5% of consumption of banana

α = 5%

α = 0.05

So,

zα = z(0.05)

z(0.05) = -1.645 ----- From z table

Let x represent the largest annual per capita consumption of bananas

The relationship between x and z is

x = μ + zσ

By substitution;

x = 10.4 + (-1.645) * 3

x = 10.4 - 4.935

x = 5.465

Hence, the largest annual per capita consumption of bananas in the bottom 5% of consumption is 5.465 lb

User Kidloco
by
7.0k points