27.7k views
0 votes
Item 5 A spotlight on the ground shines a beam of light to the top of a tree that is 12 m tall. The beam of light makes an angle of 40° with the ground. What is the distance from the spotlight to the base of the tree, rounded to the nearest meter? 10 m 14 m 16 m 19 m PreviousFinish

User Mindfreek
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

14 m

Explanation:

We are given that

Height of tree=AB=12 m


\theta=40^(\circ)

We have to find the distance from the spotlight to the base of the tree.

We know that


tan\theta=(perpendicular\;side)/(base)


(AB)/(BC)=tan40


(12)/(BC)=tan40


BC=(12)/(tan40)=14.3\approx 14

Hence, the distance from the spotlight to the base of the tree=14 m

Item 5 A spotlight on the ground shines a beam of light to the top of a tree that-example-1
User Soham Krishna Paul
by
6.9k points