Answer:
the theoretical value for the number of moles of
is 0.0173 moles
Step-by-step explanation:
The balanced chemical equation for the reaction is represented by:

From above equation; we would realize that 3 moles of
reacts with
to produce 3 moles of

However ; the molar mass of
= 84 g/mol
mass given for
= 1.45 g
therefore , we can calculate the number of moles of
by using the expression :
number of moles of
=

number of moles of
=

number of moles of
= 0.0173 mole
Since the ratio of
to
is 1:1; that implies that number of moles of
is equal to number of moles of
produced.
number of moles of
=

0.0173 =

mass of
= 0.0173 × 44
mass of
= 0.7612 g
Thus; the theoretical value for the number of moles of
is 0.0173 moles