157k views
0 votes
A 5-meter piece of cord costs $6.25. What is the unit price?

User AtomAltera
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$ 1.25/m

Explanation:

5 m ............. $ 6.25

1 m .............. $ x

x = 1×6.25/5 = 6.25 : 5 = $ 1.25/m

User Andrew Jaffe
by
5.9k points