94.9k views
24 votes
The cost of a flat of strawberries to a grocery store is $7.60 and the store marks the strawberries

up 125%. Find the selling price

User Xurca
by
7.6k points

1 Answer

10 votes

Answer:

7.60+9.50 = 17.10

Explanation:

7.60 * 125% = 9.50

9.50+7.60 = 17.10

User Axel Amthor
by
8.0k points