171k views
0 votes
What is the molarity of solution containing 1.5 mol NaOH and 0.25 kg of water?

User Pexichdu
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Molarity= 6M

Step-by-step explanation:

Volume= 0.25L

Applying

n= CV

1.5= C×0.25

C= 6M

User FinalFive
by
8.2k points