17.5k views
3 votes
jacque purchased 6 tickets to a hockey game. if the total cost was $225 what is the cost for one ticket

2 Answers

2 votes

Answer:

37.5

Explanation:

225÷6........................................

User Thurman
by
5.4k points
4 votes

Answer: $37.50

Step-by-step explanation: To find the cost for 1 ticket, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit,

in this case, the cost per ticket.

Since we know that it costs $225 for 6 tickets, to find the

cost for 1 ticket, we need to divide 6 into $225 or 6 into 225.

225 divided by 6 is 37.5.

This means that each ticket costs $37.50.

User Andreas Bleuler
by
5.0k points