Answer: $37.50
Step-by-step explanation: To find the cost for 1 ticket, we need to find the unit price.
Unit price means the cost per unit,
in this case, the cost per ticket.
Since we know that it costs $225 for 6 tickets, to find the
cost for 1 ticket, we need to divide 6 into $225 or 6 into 225.
225 divided by 6 is 37.5.
This means that each ticket costs $37.50.