171k views
3 votes
Jordan spends $9.90 for 5 pounds of apples find the unit cost 7 dollars

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.98/ lbs

Explanation:

To find the unit cost, take the total cost and divide the the number of units purchased

$9.90/5 lbs

$1.98/ lbs

User Pasquers
by
4.8k points