108k views
1 vote
Chris bought six pounds of apples for 10.80. How much would 15 pounds of apples cost at the same price per pound?

1 Answer

6 votes

Answer: $27

Step-by-step explanation: First we would like to know how much it costs per pound of apples. To find that out simply divide 10.80 by 6 to find the price for one pound. 10.80/6 = $1.80 per pound of apples.

Now, we want to find out how much 15 pounds of apples cost. Simply multiply 1.80 x 15 to find the price of 15 pounds of apples. 1.80 x 15 = $27 for 15 pounds of apples.

User Akansha
by
5.6k points