71.6k views
3 votes
5. A store clerk moved a 4.4-kg box of soap without acceleration along a shelf by pushing it with a horizontal force of magnitude 8.1 N. If the employee did 5.9 J of work on the box, how far did the box move?​

User Toddgeist
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

The box moved 0.73 m

Step-by-step explanation:

Given data,

Magnitude 8.1 N Work on the box 5.9 J Clerk move a 4.4 Kg

Distance= work done on the box / Horizontal force on the magnitude

= 5.9/8.1

=0.728

Distance =0.73 m

The box moved 0.73 m

User Raksheetbhat
by
7.0k points