Answer:
Sean spend $0.25 more money on grapes than Cal.
Explanation:
Given:
Cal bought 2.4 pounds of red grapes that cost $2.55 per pound.
Sean bought 2.6 pounds of green grapes that cost $2.45 per pound.
Now, to find the money more Sean spend on grapes than Cal.
Total quantity of red grapes Cal bought = 2.4 pounds.
Cost of grapes = $2.55 per pound.
So, we get the money Cal spend on grapes by multiplying total quantity of red grapes Cal bought by cost of grapes:
![2.4* \$2.55\\\\=\$6.12.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/wlwlkmhvu2jlwehg575f8ql5a5s39f11ip.png)
Thus, Cal spend $6.12 on grapes.
Now, to get the money Sean spend on grapes:
Total quantity of green grapes Sean bought = 2.6 pounds.
Cost of green grapes = $2.45 per pound.
So, to get the money Sean spend on grapes we multiply total quantity of green grapes Sean bought by cost of green grapes:
![2.6* \$2.45\\\\=\$6.37.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/9fua5k366fwnv9otrtovfooy9f0w1i1nnu.png)
Hence, Sean spend $6.37 on grapes.
Now, to get the money more Sean spend on grapes than Cal we subtract the money Cal spend on grapes from the money Sean spend on grapes:
![\$6.37-\$6.12\\\\=\$0.25.](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/lxcs1r31f92t1u826ronq0vqa5y8hdmqxd.png)
Therefore, Sean spend $0.25 more money on grapes than Cal.