87.3k views
3 votes
The angle of depression from the top of a building to a point

on the ground is 45 degrees.
How far is the point on the ground from the top of the building
if the building is 280 m high?
Round your answer to the nearest whole number

The angle of depression from the top of a building to a point on the ground is 45 degrees-example-1

1 Answer

7 votes

The distance between point on the ground from the top of the building is 396 meter, if the building is 280 m high and The angle of depression from the top of a building to a point on the ground is 45 degrees.

Explanation:

The given is,

The angle of depression from the top of a building to a point on the ground is 45 degrees.

Height of the building is 280 meter.

Step: 1

Given diagram is a right angled diagram,

For right angle triangle,

90° = 45° + 45°

= 90°

Trignometric ratio,

sin ∅ =
(Opp)/(Hyp)....................(1)

For the above ratio take the bottom angle, that is angle of depression from the top of a building to a point on the ground is 45 degrees.

Where, Opp side = 280 meters

Hyp side = x

∅ = 45°

Equation (1) becomes,

sin 45° =
(280)/(x)

0.70710678 =
(280)/(x)

x =
(280)/(0.70710678)

x = 395.979

Distance between point on the ground from the top of the building, x ≅ 396 meter

Trignometric ratio,

cos ∅ =
(Adj)/(Hyp)

Cos 45 =
(Adj)/(396)

Adj = (0.70710678)(396)

Bottom length, Adj = 280 meter

Result:

The distance between point on the ground from the top of the building is 396 meter.

User Atimb
by
6.8k points