142k views
2 votes
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.35 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2540 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 4.19 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 4.19 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 4.19 V/m?

1 Answer

3 votes

Answer:

a) 1.62*10^{-18}N

b) 2.84*10^{-19}N

c) 1.16*10^{-18}N

Step-by-step explanation:

The net force is given by the expression:


\vec{F}=q(\vec{E}+\vec{v}\ X\ \vec{B})

By the right hand rule, we know that the direction of the magnetic force is

j X -i = k


\vec{v}X\vec{B}=vB\hat{k}

Hence, the direction of the magnetic force is the +z direction.

(a) E=4.19V/m k


F=(1.6*10^(-19)C)[4.19(V)/(m)+(2540(m)/(s))(2.35*10^(-3)T)]=1.62*10^(-18)N

where we have used q=9.1*10^{-31}kg.

(b) E=-4.19V/m k


F=(1.6*10^(-19)C)[-4.19(V)/(m)+(2540(m)/(s))(2.35*10^(-3)T)]=2.84*10^(-19)N

(c) E=4.19V/m i

In this case the net force will have two components:


F=(1.6*10^(-19)C)[4.19(V)/(m)\hat{i}+(2540(m)/(s))(2.35*10^(-3)T)\hat{k}]\\\\F=[6.704*10^(-19)\hat{i}+9.55*10^(-19)\hat{k}]N

and its magnitude will be:


F=\sqrt{(6.704*10^(-19))^2+(9.55*10^(-19))^2}=1.16*10^(-18)N

hope this helps!!

User Dseifert
by
7.2k points