92.1k views
5 votes
The cylindrical head bolts on a car are to be tightened with a torque of 63.3 N · m. If a mechanic uses a wrench of length 18.2 cm, what perpendicular force (in N) must he exert on the end of the wrench to tighten a bolt correctly? (Enter the magnitude.)

1 Answer

2 votes

Answer: The perpendicular force to be used to tighten the bolt is

F=347.8N

Step-by-step explanation:

Mathematically the torque is expressed as

T=F*L

Where T= torque in Nm

F= force in N

And L = perpendicular distance

Now given

T=63.3Nm

L=18.2cm to meter 18.2/100

0.182m

F=?

Making F the subject of the formula in our equation

F=T/L

F=63.3/0.182

F=347.8N

What is torque?

Torque is the product of force and perpendicular distance of the line of action.

User Adeel Turk
by
7.1k points