203k views
4 votes
Knoll, Inc. currently sells 72,000 units a month for $126 each, has variable costs of $96 per unit, and fixed costs of $162,000. Knoll is considering increasing the price of its units to $136 per unit. If the price is changed, how many units will Knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change?

User Want
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Break-even point in units= 54,000 units

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Knoll, Inc. currently sells 72,000 units a month for $126 each, has variable costs of $96 per unit, and fixed costs of $162,000. Knoll is considering increasing the price of its units to $136 per unit.

First, we need to calculate the current income:

Sales= 72,000*126= 9,072,000

Variable cost= 72,000*96= (6,912,000)

Contribution margin= 2,160,000

Fixed costs= (162,000)

Net operating income= 2,000,000

Now, we need to use the break-even point in units incorporating the desired profit of $2,000,000:

Break-even point in units= (fixed costs + desired profit)/ contribution margin per unit

Break-even point in units= (162,000 + 2,000,000) / (136 - 96)

Break-even point in units= 54,000 units

User Oscar Jovanny
by
6.6k points