93.4k views
0 votes
A copper wire has a square cross section 2.0 mm on a side. The wire is 5.0 m long and carries a current of 2.0 A. The density of free electrons is 8.5*1028/m3. How much time is required for an electron to travel the length of the wire?

1 Answer

0 votes

Answer:

30.22 hours

Step-by-step explanation:

Given data:

A= l² = (2 x
10^(-3))² = 4 x
10^(-6)

Length 'L' = 5m

current '
I' = 2 A

density of free electrons 'n'= 8.5 x
10^(28) /m³

Current Density 'J' =
I/ A

J= 2/4 x
10^(-6)

J= 5 x
10^(5) A/m²

We can determine the time required for an electron to travel the length of the wire by

T= L/ Vd

Where,

L is length and Vd is drift velocity.

Vd can be defined by J/ n|q|

where,

n is the charge-carrier number density

|q| is is the charge carried by each charge carrier =>1.6 x
10^(-19)C

T= L/ Vd

Therefore,

T= L . n|q| / J

T= (4 x 8.5 x
10^(28) x |1.6 x
10^(-19)|)/5 x
10^(5)

T= 108800 seconds =>1813.33 minutes

Converting minute into hours:

T= 30.22 hours

Thus, time that is required for an electron to travel the length of the wire is 30.22 hours

User Hyuk
by
6.6k points