30.3k views
5 votes

CH_4 + 2O_2 \rightarrow CO_2 + 2H_2O

How many grams of CO₂ will be produced from 12.0 g of CH₄ and 133 g of O₂?

User Punkouter
by
6.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

mass of CO_2 formed=
0.75* 44g =33 g

Step-by-step explanation:

First balance the chemical reaction:


CH_4 +2O_2 \rightarrow CO_2 +2H_2O

molecular mass of
CH_4=16g/Mol

molecular mass of
O_2=32g/Mol

mass given of
CH_4=12g

mole of
CH_4=12/16mol=0.75mol

mass given of
O_2=133g

mole of
O_2=133/32mol=4.16 mol

from the above balanced equation:

1 mole of
CH_4 need 2 mole of
O_2 gas

therefore 0.75 mole of
CH_4 will react with 1.5 mole of
O_2 only

but we have 4.16 mole
O_2 gas

hence
O_2 will be the excess reagent and
CH_4 will be the limiting eagent so production of
CO_2 will depenf on the quantity of limiing reagent i.e.
CH_4

from the above balanced equation:

1 mole of
CH_4 gives 1 mole of
CO_2 on complete reacion with
O_2

hence,

0.75 mole of
CH_4 gives 0.75 mole of
CO_2 on complete reacion with
O_2

mass of CO_2 formed=
0.75* 44g =33 g

User DShringi
by
6.6k points