Answer:
The empirical formula of the compound =
![C_4H_8S_1O_1](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/hqr5gerzmmvj3eo4xm21pkyi40y6jt7oji.png)
Step-by-step explanation:
Mass of carbon dioxide gas = 59.060 mg = 0.059060 g
1 mg = 0.001 g
Moles of carbon dioxide =
![(0.059060 g)/(44 g/mol)=0.0013 mol](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/4g9dwtosn89g5qs5196b3v2kd2jdez4c7k.png)
Moles of carbon in 0.0013 moles of carbon dioxide gas = 1 × 0.0013 mol = 0.0013 mol
Mass of 0.0013 moles of carbon =
![12 g/mol* 0.0013 mol=0.0156 g](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/v3mmkbxk50yr9edi7caedz3w7fmfdm4ggw.png)
Mass of water = 24.176 mg = 0.024176
Moles of water =
![(0.024176 g)/(18 g/mol)=0.0013 mol](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/uaol0mkloy0igmwh2px0fb5zn9iltcnr3m.png)
Moles of hydrogen in 0.0013 moles of water = 2 × 0.0013 mol = 0.0026 mol
Mass of 0.0013 moles of hydrogen=
![1 g/mol* 0.0013 mol=0.0013 g](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/w6izo7vkqcel48c02d0hc3b3o95hv5abiw.png)
Mass of sulfur dioxide = 20.326 mg = 0.020326 g
Moles of sulfur dioxide =
![(0.020326 g)/(64 g/mol)=0.00032 mol](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/uyor66hh5jaguhhjnaxmkxw0mc0w9x9xsg.png)
Moles of sulfur in 0.00032 moles of sulfur dioxide = 1 × 0.00032 mol = 0.00032 mol
Mass of 0.00032 moles of sulfur =
![32 g/mol* 0.00032 mol=0.01024 g](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/35aoccfrpoomhbz78qea99rill3xbn63k2.png)
Mass of oxygen in the sample = x
Mass of sample = 33.153 mg = 0.033153 g
0.033153 g = 0.0156 g + 0.0013 g + 0.01024 g + x
x = 0.006013 g
Moles of oxygen =
![(0.006013 g)/(16 g/mol)=0.00038 mol](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/zl32wm0vmupg3arfxyneuqf7lneq4y1a0l.png)
For empirical formula divide the lowest number of moles of elemnt from all the moles of the all the elements:
Carbon :
![(0.0013 mol)/(0.00032 mol)=4](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/bhzokiz8azxfara54txuy68dk36yhqyvtd.png)
Hydrogen:
![(0.0026 mol)/(0.00032 mol)=8](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/xnylpmu81zqsqffbyw6it9fv5lc76z55wc.png)
Sulfur :
![(0.00032 mol)/(0.00032 mol)=1](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/hoayeq319nluifo1lu10yl6y1hyuuypqvr.png)
Oxygen :
![(0.00038 mol)/(0.00032 mol)=1](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/rwfd486ear6ioin5vcmypu8hkrhv6xjft5.png)
The empirical formula of the compound =
![C_4H_8S_1O_1](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/hqr5gerzmmvj3eo4xm21pkyi40y6jt7oji.png)