235k views
2 votes
Mr. Home buys two quarts of ice cream, one carton of soda, and three sacks of cookies for a Sunday School party. The respective unit prices are 60, 70, and 45 for each unit. On his way home Mr. Home remembers that he will have several extra visitors, returns to the same store, and buys three times the same order. Find Mr. Home's total expense by matrix calculations.

User UncleMiF
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer: Mr. Home's total expense = 1300 units

Explanation:

Using matrix calculations

Given that

Two quarts of ice cream, one carton of soda, and three sacks of cookies will be represented as

(2, 1, 3)

The respective unit prices are 60, 70, and 45 for each unit. That is;

(60, 70, 45)

The "Dot Product" is where we multiply matching members, then sum up:

( 2, 1, 3) • ( 60, 70, 45)

= 2×60 + 1×70 + 3×45

= 120 + 70 + 135

= 325

Mr. Home returns to the same store, and buys three times the same order. That is :

3 ( 325 ) = 3×325 = 975

Mr. Home's total expense will be

325 + 975 = 1300 units

User Nabb
by
5.8k points
2 votes

Answer:

$ 9.75

Explanation:

We know that the prices of each of the things is:

quarts of ice cream = $ 0.60

carton of soda = 0.70 $

sacks of cookies = $ 0.45

We also know the quantity of each one, therefore we can calculate the initial value:

(2 * $ 0.60) + $ 0.70 + (3 * $ 0.45) = $ 3.25

Your second purchase is three times as much $ 9.75 (3 * $ 3.25)

User ConMan
by
6.1k points