182k views
2 votes
You are at a grocery store and are trying to decide which box of popcorn you should buy. Pop Secret has 5 packets that costs $3.28. Jiffy Pop has 7 packets and costs $4.99. Which is the better deal? Show your work and explain your answer in complete sentences.

2 Answers

5 votes

Answer:

Pop Secret

Explanation:

We need to know how much each packet costs for the two brands.

Divide the total cost by the number of packets.

3.28 divided by 5 = .66

and

4.99 divided by 7 = .71

So, the better deal is Pop Secret because their packets are .05 cheaper.

Another way to look at it,.... if you were to buy 7 of the Pop Secret at .66 ea., you'd spend $4.60 compared to buying 7 of the Jiffy Pop (at .71 ea.) for $4.99 - a savings of .39.

User Oxygenan
by
6.0k points
3 votes

Answer:

shush

Explanation:

User Esharp
by
5.1k points