140k views
0 votes
An apple breaks off from its branch and falls toward the ground 9 m below, accelerating all the way. At Point S the apple is 6 m from the ground. At Point T the apple is 3 m from the ground. How does the sum of the gravitational potential and kinetic energies of the apple compare between Point S and Point T?

User ImFonky
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

The apple falls 3m everytime there is a point 9-3=6-3=3-3=0

User Duval
by
7.1k points