Answer : The molarity of
in the solution is 2.99 M.
Explanation : Given,
Mass of
= 180 g
Volume of solution = 500.0 mL
Molar mass of
= 120.4 g/mole
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of
in the solution is 2.99 M.