135k views
4 votes
A cheetah ran 230 feet in 1.932 seconds. What is the cheetah's speed in miles per hour?

(please help!!)

User DanEEStar
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The answer to your question is speed = 81.5 mi/h

Explanation:

Data

distance = 230 ft

time = 1.932 s

speed = ? mi/h

Process

1.- Convert the distance to mi

1 mile ----------------- 5280 ft

x ----------------- 230 ft

x = (230 x 1) / 5280

x = 0.044 mi

2.- Convert time to hours

1 h ------------------ 3600 s

x ------------------ 1.932 s

x = (1.932 x 1) / 3600

x = 0.00054 h

3.- Calculate the speed

speed = distance / time

-Substitution

speed = 0.044/ 0.00054

-Result

speed = 81.5 mi/h

User TreeAndLeaf
by
7.3k points