The given question is incomplete. The complete question is:
A chemist must prepare 400 mL of 1.00 M aqueous aluminum sulfate working solution. He'll do this by pouring out 1.82 M aqueous calcium sulfate stock solution into a graduated cylinder and diluting it with distilled water. Calculate the volume in ml of the calcium sulfate stock solution that the chemist should pour out. Round your answer to 4 significant digits.
Answer: 219.8 ml
Step-by-step explanation:
Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution.
According to the neutralization law,

where,
= molarity of stock calcium sulphate solution = 1.82 M
= volume of stock calcium sulphate solution = ?
= molarity of dilute calcium sulphate solution = 1.00 M
= volume of dilute calcium sulphate solution = 400 ml


Therefore, the volume of of the calcium sulfate stock solution that the chemist should pour out is 219.8 ml