123k views
0 votes
Calculate the molarity of a solution obtained dissolving 10.0 g of cobalt(Ⅱ) bromide tetrahydrate in enough water to make 450 mL of solution

a. 6.80 × 10-2
b. 7.64 × 10-2
c. 7.64 × 10-5
d. 7.51 × 10-2
e. 0.102 M

1 Answer

2 votes

Answer:

The molarity of the CoBr2•4H2O solution is 7.64 × 10-2 M

Step-by-step explanation:

Cobalt (II) bromide tetrahydrate

• Cobalt - A transition metal with Roman numeral (II) → charge: +2 → Co2+

• Bromide - anion from group 7A → -1 charge → symbol: Br-

• Tetrahydrate- tetra- means 4 and hydrate is H2O

The chemical formula of the compound is: CoBr2•4H2O

We then need to determine the number of moles of CoBr2•4H2O since this is the only information missing for us to find molarity. Notice that the volume of the solution is already given.

We’re given the mass of CoBr2•4H2O. We can use the molar mass of CoBr2•4H2O4 to find the moles.

•The molar mass of CoBr2•4H2O is:

CoBr2•4H2O

1 Co x 58.93 g/mol Co = 58.93 g/mol

2 Br x 79.90 g/mol Br = 159.80 g/mol

8 H x 1.008 g/mol H = 8.064 g/mol

4 O x 16.00 g/mol O = 64.00 g/mol

________________________________________

Sum = 290.79 g/ mo

The moles of CoBr2•4H2O is:

= 10.0 g CoBr2•4H2O x
( 1 mol CoBr_2 . 4H_2O)/(290.79 g CoBr_2 . 4H_2O)

= 0.0344 mol CoBr2•4H

We know that the volume of the solution is 450 mL.

We can now calculate for molarity:

Convert mL to L → 1 mL = 10-3 L

Formula:

Molarity (M)= Mole of solute / Liters of solution

= 0.0344 mol CoBr2•4H / 450 mL x 1 ml / 10^ -3 L

= 0.0764

= 7.64 × 10-2 mol/L

User ChildrenOurFuture
by
7.0k points