116k views
5 votes
The American Heart Association is about to conduct an anti-smoking campaign and wants to know the fraction of Americans over 44 who smoke. Step 2 of 2 : Suppose a sample of 632 Americans over 44 is drawn. Of these people, 462 don't smoke. Using the data, construct the 90% confidence interval for the population proportion of Americans over 44 who smoke. Round your answers to three decimal places.

1 Answer

7 votes

Answer:

The 90% confidence interval for the population proportion of Americans over 44 who smoke is (0.24, 0.298)

Explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
\pi, and a confidence level of
1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.


\pi \pm z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

In which

z is the zscore that has a pvalue of
1 - (\alpha)/(2).

For this problem, we have that:

632 American, 462 don't smoke, 632 - 462 = 170 smoke.

Proportion who smoke, so


n = 632, \pi = (170)/(632) = 0.269

90% confidence level

So
\alpha = 0.1, z is the value of Z that has a pvalue of
1 - (0.1)/(2) = 0.95, so
Z = 1.645.

The lower limit of this interval is:


\pi - z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.269 - 1.645\sqrt{(0.269*0.731)/(632)} = 0.24

The upper limit of this interval is:


\pi + z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)} = 0.269 + 1.645\sqrt{(0.269*0.731)/(632)} = 0.298

The 90% confidence interval for the population proportion of Americans over 44 who smoke is (0.24, 0.298)

User Bappaditya
by
6.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.