69.4k views
5 votes
The claim is that the proportion of peas with yellow pods is equal to 0.25%E2%80%8B (or 25%). The sample statistics from one experiment include 540 peas with 104 of them having yellow pods. Find the value of the test statistic.

1 Answer

5 votes

Answer:

The value of the test statistic is -0.4.

Explanation:

The null hypothesis is:


H_(0) = 0.25

The alternate hypotesis is:


H_(1) \\eq 0.25

We have to find the standard deviation
\sigma, which is


\sigma = \sqrt{(p(1-p))/(n)}

In which p is the proportion estimated at the null hypothesis.

Sample of 540. So


\sigma = \sqrt{(0.25*0.75)/(540)} = 0.0186

Our test statistic is:


t = (X - p)/(\sigma)

In which X is the mean calculated.

So


X = (104)/(540) = 0.1926


t = (X - p)/(\sigma)


t = (0.1926 - 0.2)/(0.0186)


t = -0.4

The value of the test statistic is -0.4.

User David Gohel
by
7.3k points