Answer:
a) The radius of the satellite`s travel is 47375 km
b) The magnitude of the tangential velocity is 2895.8 m/s
c) The time will be 102792.29 s
Step-by-step explanation:
a) Given data:
h = height above the Earth = 41000 km
Re = radius of the Earth = 6375 km
The radius of the satellite`s travel is:
rs = Re + h = 6375 + 41000 = 47375 km = 47375000 m
b) The acceleration is produced to opposite gravity, thus:
Fg = Fc
mg = (m*v²)/r
g = v²/r
Clearing v:

c) The time is:
