Answer:
Step-by-step explanation:
Given that,
Height at which the metal sheet is submerge
H= 8ft
Fluid Force at the top side with area sheet of 3ft², A = 3ft²
Weight density of water
w = ρg = 62.4 lb/ft³
The fluid pressure can be calculated using
P = ρgh
But we are already give the weight density ρg
Then,
P = w•h
P = 62.4 × 8
P = 499.2 lb/ft²
The force from top side?
We can calculate the force using the formula for pressure
Pressure = Force /area
P = F/A
F = P×A
F = 499.2 × 3
F = 1497.6 lbs