Answer:
a) For y = 102 mA, R = 98.039 ohms
For y = 97 mA, R = 103.09 ohms
b) Check explanatios for b
Step-by-step explanation:
Applied voltage, V = 10 V
For the first measurement, current

According to ohm's law, V = IR
R = V/I
Here,


For the second measurement, current



b)
![y = \left[\begin{array}{ccc}y_(1) &y_(2) \end{array}\right] ^(T)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/9z51k1wun1u051gw5pyek38eot1b5g7x9d.png)
![y = \left[\begin{array}{ccc}y_(1) \\y_(2) \end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/porut0pp0iqwmbhdoaowuuoua7b15urzdt.png)
![y = \left[\begin{array}{ccc}102*10^(-3) \\97*10^(-3) \end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/pkhvsem61v1acjvrr6xytopgz3j0enf7h7.png)
A linear equation is of the form y = Gx
The nominal value of the resistance = 100 ohms
![x = \left[\begin{array}{ccc}100\end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/adldq413vuccnctiimjplmu918dcaigmc9.png)
![\left[\begin{array}{ccc}102*10^(-3) \\97*10^(-3) \end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}G_(1) \\G_(2) \end{array}\right] \left[\begin{array}{ccc}100\end{array}\right]\\\left[\begin{array}{ccc}G_(1) \\G_(2) \end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}102*10^(-5) \\97*10^(-5) \end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/ymwvo6qds68l7oafk1spkngxkacrftisuu.png)