Answer:
$134,750
Step-by-step explanation:
The computation of the August cash disbursements for manufacturing overhead on the manufacturing overhead budget is shown below:
As we know that
Total cash manufacturing overhead = variable manufacturing overhead + cash fixed manufacturing overhead
where,
variable overheads is
= 4,900 hours × $9.40
= $46,060
And,
Cash fixed manufacturing overhead is
= $96,040 - $7,350
= $88,690
So, the cash disbursements for manufacturing overhead is
= $46,060 + $88,690
= $134,750